matura chemia

Matura – chemia na najwyższym poziomie

Maj to okres intensywnych zmagań maturzystów z serią egzaminów, która zazwyczaj trwa przez cały miesiąc. Uczniowie zobligowani są do podejścia do matury z przedmiotów obowiązkowych. Każdy z przyszłych absolwentów ma również prawo wybrać przedmioty, które będzie chciał pisać na poziomie rozszerzonym. Jest to istotne przede wszystkim z perspektywy wybranych kierunków studiów. Czy matura – chemia rozszerzona to dobry wybór?

Kto wybiera maturę z chemii na poziomie rozszerzonym?

Na egzamin maturalny z chemii decydują się głównie uczniowie, którzy swoją przyszłość wiążą z zawodami okołomedycznymi. Nie jest to oczywiście warunek, jednak chemia jest na tyle wymagającym przedmiotem, że mało kto decyduje się na pisanie matury rozszerzonej z tego zakresu hobbystycznie. Nauka chemii wymaga dużej systematyczności, ponieważ liczne zadania obliczeniowe opierają się na zagadnieniach teoretycznych. Często jest też tak, że kolejne działy są rozwinięciem lub uzupełnieniem poprzednich, dlatego nie ma możliwości, aby iść dalej, nie przyswoiwszy wcześniej materiału z poprzednich tematów.

Jak uczyć się do matury z chemii?

W pierwszym kroku przygotowanie do matury z chemii powinno skupić się na powtórzeniu aspektów teoretycznych, najlepiej dział po dziale. Do takich powtórek najlepiej nadadzą się repetytorium lub vademecum maturalne, które przechodzą krok po kroku przez każdy z tematów. Wiedza podana jest w pigułce, jest więc bardziej przystępna niż ta zawarta w podręcznikach.

Kiedy zagadnienia teoretyczne masz już opanowane, warto przejść do zadań praktycznych. W tym celu dobrze sprawdzą się zeszyty ćwiczeń lub zbiory zadań. Zamieszczone tam ćwiczenia podzielone są na konkretne działy, przez co możesz ćwiczyć te, których najbardziej potrzebujesz. Takie zbiory najczęściej posiadają nie tylko poprawne odpowiedzi, ale również wyjaśnienie i przedstawienie toku rozumowania, dzięki czemu bez problemu możesz wykonywać zadania sam.

Ostatnim krokiem mogą być arkusze maturalne. Imitują one prawdziwą maturę, przez co zadania nie są podzielone już na działy, a dobrane losowo. Dodatkowo możesz zmierzyć swój czas, który był potrzebny Ci do wykonania całego arkusza. W ten sposób przekonasz się, czy jesteś już gotów na prawdziwą maturę!